disscuss print

ASP.NET - PHP Linux Hosting - Tıkla sipariş ver...

Buğdaya kilo başına 5 kuruş destek

Buğdaya kilo başına 5 kuruş destek_resim
Bakanlar Kurulu'nun 2014 yılına ilişkin tarımsal destekleme ücretleri Resmi Gazete'de yayımlandı.

Buğday ve arpa üreticileri, Çiftçi Kayıt Sistemine katılmaları koşuluyla kilo başına 5 kuruş, mısır üreticileri de 4 kuruş destek alacaklar. Arpa, buğday ve mısır üreticilerinin dekar başına mazot desteği ise yalnızca bir litre fiyatına karşılık geliyor.

Bakanlar Kurulu'nun 2014 yılına ilişkin tarımsal destekleme ücretleri Resmi Gazete'de yayımlandı. Kararla, üreticilere dekar başına, süs ve peysaj bitkileri için 3.1 lira, arpa, buğday gibi hububat üreticilerine 4.6 lira ve ayçiçeği, kanola gibi yağlık tohum ya da pamuk gibi endüstriyel bitkiler için de 7.5 lira mazot desteği verilecek.

Buna göre, Türkiye'de çiftçilerin büyük bölümünün üretimini yaptığı buğday, arpa, çavdar, yulaf gibi unlu tohumu bulunan hububat bitkilere kilo başına 5 kuruş destek verilecek. Buğday fiyatlarının 90-100 kuruş arasında olduğu dikkate alınınca, destekler oransal olarak yüzde 5-5.5 dolayında kalıyor.

Üretimi, toplam tüketimi karşılayamadığı için büyük ölçüde ithal edilen mısır üreticilerine yönelik destek ise daha da düşük düzeylerde kaldı. Mısır üreticilerinin kilogram başına desteği 4 kuruş olarak belirlendi. Böylece, kilogram fiyatı 60-70 kuruş dolayında olan mısırda da destekler oransal olarak 6-7 düzeyinde kalıyor.

Karar kapsamında, üreticilere kilogram başına, yağlık ayçiçeğine 30 kuruş, kütlü pamuk için 55 kuruş, soya fasulyesi için 50 kuruş, kanola için 40 kuruş, aspir için 45 kuruş, zeytinyağı için 70 kuruş, çeltik, kuru fasulye, nohut ve mercimek için 10 kuruş ve çay için 12 kuruş destekleme verilecek.


mgdtv.comcomputer ASP.NET - PHP Linux Hosting... Tıkla sipariş ver...

Bu haber 15/04/2014 09:19 tarihinde eklenmiştir.

Yorum Yaz

Bilgileriniz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
captcha
 
Authors