disscuss print

ASP.NET - PHP Linux Hosting - Tıkla sipariş ver...

Bu kış daha çok balık tüketmelisiniz

Bu kış daha çok balık tüketmelisiniz_resim
Balıklar deniz, göl, okyanus ve akarsu gibi sularda yaşayan soğukkanlılardır. Dünya genelinde bolca tüketilen balık farklı kültürlerde farklı şekillerde tüketilmektedir. Bu kışta balıkta bulunan yağ asitleriyle şifa dolacaksınız.

Düşük oranda yağ ve kalori içerirken yüksek oranda protein bulunduran balık, sağlıklı beslenmek isteyen herkesin masasında bulunmalıdır. Özellikle poli doymamış yağ asitlerinden olan omega 3 yağ asitleri bakımından zengindir. Omega 3 yağ asidinin önemli olmasının sebeplerinden biri, insan vücudunun bu yağ asitlerini üretememesidir. Haftada en az bir ya da iki defa balık tüketmek sağlığa oldukça faydalıdır. Aynı zamanda balıkta, A vitamini, D vitamini, E vitamini ve iyot bol miktarda bulunmaktadır. Bu vitamin ve mineraller göz, sinir ve beyin sağlığı için çok önemlidir.

Kalp sağlığı ve felci önleme

Balıkların hepsi oldukça faydalıdır ancak kalp sağlığı için önemli olan omega 3 yağ asitleri, en çok somon, tonbalığı, sardalya, ringa, alabalık, barbun, kefal, morina ve uskumruda bulunmaktadır.

Kemik sağlığı

Ton balığı, sardalya balığı gibi konserve balıklar ve yumuşak kılçıklarıyla beraber tüketilebilecek derecede olan küçük balıklar, süt ürünlerinden daha fazla kalsiyum bulundurmaktadırlar.

Kolesterol seviyesi

Balıkta bol miktarda bulunan omega 3 yağ asitleri, damar genişletme ve agregasyon önleyici etkileri açısından oldukça önemlidir. Bu özelliğiyle kolesterol seviyesini korur ve kalp-damar hastalıklarına karşı koruma sağlar.

Bunama ve Alzheimer

Balıkta bulunan omega 3 yağ asitleri beyindeki iltihaplanmayı önlemeye yardımcı olur. Bunun yanı sıra beynin ve sinir hücrelerinin gelişmesini sağlar; böylece bunama ve Alzheimer riskini azaltır.


Mutluluk hormonları

Serotonin, mutluluk hormonu olarak bilinmektedir ve huzurlu bir yaşam önemli bir sinir iletkenidir. Balık tüketiminin fazla olduğu ülkelerde depresyon oranının düşük olduğu gözlemlenmiştir.

Kilo kontrolü

Kilo kontrolünde bulunmak isteyen insanlarbalık tüketimini arttırmalıdır. Omega 3 yağ asitlerinin fazlalığı, balığın çok yağlı olduğu anlamına gelmez ve balık tüketimi kilo aldırmaz.computer ASP.NET - PHP Linux Hosting... Tıkla sipariş ver...

Bu haber 27/01/2018 22:41 tarihinde eklenmiştir.

Yorum Yaz

Bilgileriniz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
captcha
 
Authors