disscuss print

ASP.NET - PHP Linux Hosting - Tıkla sipariş ver...

Soçi kongresi hakkında Rus basını neler yazdı?

Soçi kongresi hakkında Rus basını neler yazdı?_resim
Dün Soçi’de Moskova’nın girişimiyle düzenlenen Suriye Ulusal Diyalog Kongresi toplandı. Bugünkü Rus yazılı basında Soçi kongresine geniş yer verildi.

Rusya’nın resmi gazetesi ‘Rossiyskaya Gazeta’, Konstantin Volkov’un “Monologlardan diyaloga” başlıklı yazısında, “iki yıldızlı Suriye bayrağı arka plan üzerinde zeytin dalını taşıyan ve kanatlarını açmış beyaz güvercin” şeklindeki Soçi Kongresinin sembolüne dikkat çekerek kongrenin esas hedefinin Suriyelilerin kendi aralarında barış içinde anlaşmaya varmalarını sağlamak olduğunu belirtti.


Rusya’nın bağımsız gazetesi sayılan ‘Nezavisimaya gazeta’, Soçi etkinliğini manşete taşıyarak İgor Subbotin’in kaleme aldığı “Suriye kongresi sembolik bir skandalla başladı” başlıklı makalede “Amerikalıların Cenevre formatını tercih ettiklerini, ancak Soçi formatını da uygun görebileceklerini iddia etti. Soçi Zirvesi’nde kabul edilen sonuç bildirgesinin anayasal reformların hazırlanması için anayasa komisyonunun kurulmasına ilişkin hükmüne değinilen makalede, bu komisyonda Suriye’de ateşkes rejiminin garantör ülkeleri olan Rusya, Türkiye ve İran’ın eşit sayıda temsil edileceklerine dikkat çekildi. SPUTNIKRusya’nın köklü gazetelerinden olan ‘İzvestiya’ gazetesinde ise, Soçi Kongresinin önemi ve özellikleri Andrey Ontikov’un “Suriye için sıçrama tahtası” başlıklı makalede anlatıldı. BM Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura’nın Siyasi Danışmanı ve Rusya Bilimler Akademisi Şarkiyat Enstitüsü Bilim Direktörü Vitaliy Naumkin’in “Soçi’de aslında görüşmelerin değil, ulusal bir kongrenin yapıldığı” vurgusuna işaret edilen makalede Moskova’nın bu inisiyatifinin Suriye krizinin çözümüne yönelik yeni bir momentum sağlayacağı ifade edildi.


SPUTNIKcomputer ASP.NET - PHP Linux Hosting... Tıkla sipariş ver...

Bu haber 03/02/2018 21:42 tarihinde eklenmiştir.

Yorum Yaz

Bilgileriniz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
captcha
 
Authors