disscuss print

ASP.NET - PHP Linux Hosting - Tıkla sipariş ver...

Nejat Eslen: Sıkışan PKK/PYD'yi kurtarma operasyonu

Nejat Eslen: Sıkışan PKK/PYD'yi kurtarma operasyonu_resim
Emekli Tuğgeneral Nejat Eslen, Afrin'de yürütülen Zeytin Dalı operasyonuyla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Fatih ERBOZ / ANKARA

ABD Dışişleri Bakanı Tillerson ve Başkan Trump'un Ulusal Güvenlik Danışmanı McMaster'in Türkiye ziyaretlerinin amacı ortaya çıkıyor. TSK'nın zorlu yükseklikleri ele geçirmek ve teröristleri etkisiz hale getirmek için gayret gösterdiğini söyleyen Emekli Tuğgeneral Nejat Eslen bölgedeki durumu şöyle değerlendirdi:

"TSK, PKK'ya şok bir darbe vurmak için önemli bir fırsat yakalamış durumda. Afrin bölgesi, kuzeyden, doğudan, batıdan ve güneyden çevrelendi. Askeri ve stratejik anlamda bu şunu ifade ediyor, PKK/PYD çok ciddi bir yanlış yapmıştır. Dört tarafından kuşatılan silahlı güçler eninde sonunda etkisiz hale getirilir. Zaman içinde hakim arazi kesitlerinde bulunan teröristler, Afrin şehrine doğru çekilecektir, burayı savunmaya çalışacaktır. Ne olursa olsun Afrin şehri de kuşatıldığında dört tarafından, ikmal ve tahliye yolları kesildiğinde PKK/PYD güçlerinin etkisiz hale getirilmesi kaçınılmaz olacaktır."

ABD'nin Suriye'de kara gücü olarak tanımladığı PKK/PYD'nin bu zor durumunu gördüğünü ve buna çareler aradığını dile getiren Eslen, ABD Dışişleri Bakanı Tillerson ve Trump'un Ulusal Güvenlik Danışmanı McMaster'in Türkiye'ye geliş amaçlarının da bu olduğuna vurgu yaptı. Eslen şunları anlattı: "Türkiye'ye yeni formüller sunacaklardır. Bu formüllerin içinde Halep'te olduğu gibi, Afrin'deki sivillerin ve teröristlerin tahliye edilmesi konu edilebilir. Bunun yanı sıra Türkiye'nin daha önce istediği güvenlik koridorunun tesis edilmesini ABD temsilcileri önerebilir. Bütün amaç dört tarafından kuşatılan ve sonu vahim gibi görünen PKK/PYD'yi kurtarmaktır."

Afrin'e yönelik operasyonda 10 bin civarında teröristinin etkisiz hale getirilmesinin PKK/PYD'de büyük şok etkisi yaratabileceğine de değinen Eslen, "Psikolojik bir darbe olarak değerlendirmek gerekir bunu. Ayrıca Suriye'de ve Orta Doğu'da PKK/PYD'yi kara gücü olarak kullanmak isteyen ABD için de bir şok etkisidir, bu durum. Türkiye ve TSK inisiyatifi ele geçirmiştir. Teröristlere karşı çok ciddi avantaj sağladı. Dar bir coğrafyada PKK/PYD'nin büyük gücünü kuşatmıştır ve bu avantaj sonuna kadar sürdürülmeli, terörist örgüte hak ettiği darbe indirilmelidir" dedi.

"Barzani referandum yaparak nasıl bir ciddi hata yapıysa, PKK/PYD teröristleri de TSK'yı Afrin'de karşılayarak ve kendisini dar bölgeye sıkıştırarak çok ciddi operasyonel hata yaptı" diyen Eslen sözlerini şöyle tamamladı:

"PKK/PYD'nin Afrin'de yapabileceği son şey Afrin'e çekilmek ve savunmak, ayrıca Afrin'deki sivilleri kalkan olarak kullanmak. TSK, acele etmeden, sivillere zarar vermeyecek tedbirleri uygulayarak sürdürmelidir. Bu harek‰ttan kesinlikle vazgeçmemelidir. Ana muhalefet partisinin Afrin'e girilmemesi çağrısı şanssız ve zamansız olmuştur. Bu çağrıyı yaparak istemese de ABD'nin PKK/PYD'yi Afrin'de kurtarmak için yapacağı çağrılara katkıda bulunmuştur."

Kaynak Yeniçağ: Nejat Eslen: Sıkışan PKK/PYD'yi kurtarma operasyonucomputer ASP.NET - PHP Linux Hosting... Tıkla sipariş ver...

Bu haber 11/02/2018 07:04 tarihinde eklenmiştir.

Yorum Yaz

Bilgileriniz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
captcha
 
Authors