disscuss print

ASP.NET - PHP Linux Hosting - Tıkla sipariş ver...

Estetik cerrahi çok mu ileri gidiyor?

Estetik cerrahi çok mu ileri gidiyor?_resim
Son dönemlerde herkes vücudunun çeşitli bölgelerine gerdirme, büyütme, küçültme, doldurma ya da yağ aldırma gibi operasyonlar yaptırıyor. Bu estetik çılgınlığını neşter altına yatırıyoruz.

Tüm televizyon kanallarında, yazılı basında, estetik operasyonlarla ilgili haberlerin önlenemez yükselişi kendimize yeniden bakmamız gerektiğini gösteriyor. Füze gibi göğüsler, yay gibi kaşlar, doldurulmuş dudaklar artık her yerde! Estetik cerrahide 1997′den beri yüzde 118 oranında bir artış görülüyor. Amerika’da yapılan araştırmalara göre bu oran son yıllarda yüzde 17 oranında artmış durumda. Artan estetik çılgınlığının nedeni gün geçtikçe daha genç olma arzusu. “Beauty Battle” (Güzellik Savaşları) ve “America’s Cosmetic Doctors and Dentists” (Amerika’nın Kozmetik Doktorları ve Diş Hekimleri) adlı kitapların yazarı Wendy Lewis estetik cerrahinin geldiği nokta ile ilgili olarak şunları söylüyor:

“40′larda ve 50′lerde kadınlar estetik operasyonlara sadece kırışıklık ve sarkma gibi durumlarda başvuruyorlardı. Son dönemde 18 yaşındaki kızlar bile göğüs estetiği yaptırmak istiyorlar. Göğüs estetiği istemelerinin nedenini ise okullarındaki çoğu kızın büyük göğüslü olmasına bağlıyorlar.”

Estetik cerrah Stephen Greenberg ise, “Genç kızlar yaşlanmanın önüne geçebilmek için estetik operasyonlara sıcak bakıyorlar. İlk kırışıklıkta operasyon için ofisime gelenler bile oluyor” diyor. Acaba mükemmel beden arayışı oyuncak bebek gibi kadınlar ortaya çıkarıncaya kadar devam edecek mi?

New York’lu estetik cerrah Peter B. Fodor, “Güzelliğin belli bir standardı yoktur, bu durum normal değil” diyor. Estetik cerrahi giderek amacından sapıyor olabilir mi? Tehlike çanları mı çalıyor?

Bıçak altına yatmanın “4 riski”

1) Sahte Doktorlar
Estetik operasyondan iyi sonuç almak için operasyonu yapan doktorun deneyimli olması çok önemli. Bunun için cerrah hakkında araştırma yapmadan herhangi bir estetik cerraha başvurmanız doğru olmayabilir. Doktorun diplomasını, sicilini, süren davaları olup olmadığını öğrenebilir, dostlarınızdan tavsiye alabilirsiniz.

2) Bağımlılık Faktörü
Dövme yaptıranlarda olduğu gibi estetik operasyon korkusunu yendikten sonra sürekli ameliyat masasına yatmak gibi bir bağımlılık oluşabiliyor. Amerika’da yapılan bir araştırmaya göre 2004 yılında estetik operasyon geçiren hastaların yüzde 40′ı yeniden estetik yaptırmışlar.

3) Kötü Sonuçlar
Botoks uygulamaları her zaman iyi sonuç vermeyebilir. “100 Questions and Answers about Plastic Surgery” (Plastik Cerrahiyle İlgili 100 Soru ve Cevap) adlı kitabın yazarı Diane Gerber, göz çevresine yapılan botoks uygulamalarının zamanla göz kapaklarının ve kaşların aşağıya doğru sarkmasına neden olabildiğini söylüyor.

4) Karmaşık Durumlar
Estetik Cerrah Garth Fisher, “Estetik operasyon sırasında kan kaybı, enfeksiyon, anesteziye karşı reaksiyon ve kolay iyileşmeme gibi olumsuz durumlarla karşılaşılabiliyor” diyor. Hastanede yatma ve iyileşme sürecinin oldukça zorlayıcı olabildiğini belirtiyor.computer ASP.NET - PHP Linux Hosting... Tıkla sipariş ver...

Bu haber 13/02/2014 13:05 tarihinde eklenmiştir.

Yorum Yaz

Bilgileriniz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
captcha
 
Authors