disscuss print

ASP.NET - PHP Linux Hosting - Tıkla sipariş ver...

Kalpte yeni bir devrin başlangıcı

Kalpte yeni bir devrin başlangıcı_resim
Sabancı Üniversitesi’nde insan hücresinden damar yapısı üretilmesi kalp uzmanlarını umutlandırdı. Uzmanlar, çalışmanın kalp sağlığında çığır açacağını müjdeledi.

DÜNYANIN ilk üç boyutlu yazıcıyla canlı hücreler kullanılarak üretilen aortdoku yapısı Türkiye’deki kalp uzmanlarını da heyecanlandırdı. Sabancı Üniversitesi Nanoteknoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi’nde ‘3B Doku ve Organ Basımı Projesi’ kapsamında, dünyada bir ilk olarak 3B biyo-yazıcı ile canlı hücreler kullanılarak aort doku yapısı üretilmişti. Türkiye’de kalp uzmanları bu çalışmayı yorumladı:

ORGANLARIN YEDEK PARÇASI

Prof. Dr. İsmet Dindar: (Medical Park Göztepe Hastane Kompleksi Kardiyoloji Bölüm Başkanı)
Bu durum son derece heyecan verici bir çalışmadır. Eğer kullanıma geçilirse hastaları uzun vadedeki ilaç kullanımlarından kurtarmış olacağız. Damarların ve organların yedek parçası haline gelebilecek bir çalışma olduğunu düşünüyorum.

BİR HAYAL GERÇEKLEŞTİ

Prof. Dr. Bingür Sönmez (Memorial Şişli Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Bölüm Başkanı)
“Bilim insanlarımızı böyle bir çalışmadan dolayı kutluyorum. Jules Verne’nin hayal ettiği her şey gerçekleşti. Böyle bir çalışmanın gerçekten insanlar için de uygulanabilir olması bizim de en büyük hayalimiz. Bugün bir kalp hücresini laboratuvarda üretmek artık çok basit bir hale geldi. Ancak milyonlarca kalp hücresini bir araya getirerek, kalp kapağı işlevi gören doku halini almasını sağlamak henüz imkansız. Burada da bir aort damarının hücresel düzeyde elde edilmiş olması bir mucizenin başlangıcı olarak kabul edilebilir.”

PROBLEMLER KALKACAK

Op. Dr. Kamil Şarkışlalı: (Medical Park Göztepe Hastanesi KVC Uzmanı)
Doku ve organ üretim çalışmaları ve bu alandaki çalışmalar tüm hızıyla sürmektedir. Bugün nano teknoloji ile yapay aort dokusu üretimi söz konusudur. Bu oldukça heyecan verici bir gelişmedir. Günümüzde aort damar hastalıklarında sentetik yani yapay aort damarı kullanılmakta olup zamanla yerini bugün bahsettiğimiz aort dokusundan üretilmiş ürünler yer alacaktır. Bu şekilde hastalar ilaç kullanımlarından kurtulacak ve sentetik dokuya ait problemler ortadan kalkacaktır. Bu üretilen aort dokusu yapay kalp icin de son derece olumlu bir habercidir.Akşamcomputer ASP.NET - PHP Linux Hosting... Tıkla sipariş ver...

Bu haber 14/02/2014 14:01 tarihinde eklenmiştir.

Yorum Yaz

Bilgileriniz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
captcha
 
Authors