disscuss print

ASP.NET - PHP Linux Hosting - Tıkla sipariş ver...

Gittikçe yolunu çizen bir festival

Gittikçe yolunu çizen bir festival_resim
Bu yıl 13’üncüsü düzenlenen !f İstanbul Uluslararası Bağımsız Filmler Festivali perşembe günü başlıyor. Hazırlıklar sürerken festivalin yönetmeni Serra Ciliv’le buluştuk. Bu yıla damgasını vuracak projeleri ve yenilikleri konuştuk…

aksam.com.tr

Yılın çok konuşulan ve bol ödüllü filmlerini Türkiye’ye getirecek olan festival 13 Şubat'ta İstanbul'da başlıyor. 27 Şubat-2 Mart 2014 tarihlerinde de Ankara ve İzmir’e uğrayacak. !f İstanbul’un bu yılki yenilikleri arasında, uluslararası yarışma “Keş!f”e kardeş gelen Aşk & Başka Bi’Dünya özellikle dikkat çekiyor. Ayrıca şehrin kültür sanat hayatına canlılık getirecek olan !f music partileri ve 30 şehre film götürecek olan !f2 de festivalin favorilerinden. 13 yıl önce yola çıkan festival kapsamında bu yıl 80’den fazla yapım 11 bölümde gösterilecek. Hazırlıklar sürerken !f İstanbul’u bir de birinci ağızdan dinledik…

- 13 yıl geçti.. Yola çıktığınız zamanla bugüne baktığınızda ne görüyorsunuz? Kendini gerçekleştirebildi mi festival?

Kendini gerçekleştirmeyi bitirmek diye bir şey yok bence. Bir yol var. O yolun üstündeyiz. Yolu yürüyüş biçimimizi de seviyoruz. 13 yıl önce yola çıktığımızda 25 yaşında çocuklardık. Kendimizi şaşırtabilecek, o an dünyayla ilgili sorduğumuz sorulara kalbimize sinen yanıtlar vereceğimiz bir etkinlik istedik. Festival nasıl yapılır bilmiyorduk. Ama ruhu vardı. İstanbul’da kültür sanatla ilgilenen bu ruhun enerjisiyle başladı. Büyüdü çoğaldı. İlk sene 20 bin izleyici vardı geçtiğimiz yıl 80 bine ulaştı.

- Adı !F İstanbul, Ankara İzmir’de de gösterimler var…

Ankara'ya, İzmir’e gittik. !f2 ile 31 şehirdeyiz. O da çoğalmanın en güzel taraflarından birisi. !f2''yi biz değil onlar yapıyor. Kendi mekânlarını, izleyicilerini buluyorlar. Soru cevap seanslarından sonra kendi bir arada oluyorlar ki bence bir festivalin yapabileceği en güzel yanı da bu: çoğalmak!

- Türkiye’de bir çok film festivali yapılıyor. Bunların arasındaki yeri nedir sizce !F İstanbul’un?

Çok değerli festivaller düzenleniyor. !f İstanbul’un en önemli özelliklerinden biri gittikçe gittiği yolu çizen bir festival. İlk fikirleri ilk filmler hep sohbetlerden gelmiştir mesela. Bu ruhu hala koruyor. En güzel tarafı bu.

- Bu yıl neler olacak peki?

Aşk & Başka Bi’Dünya dediğimiz yeni yarışmamız var. Dünyanın şu anda geçirmekte olduğu değişimlere eleştirel gözlerle ama büyük kalplerle bakan yönetmenlerin filmlerini arıyoruz.

- Diğer şehirlerdeki yansımaları nasıl?

Ankara’da 6, İzmir'de 2 yıldır varız. O kadar güzel geri dönüşler oluyor ki. Uzun uzun cevaplar alıyoruz. Filmleri izlemekten daha büyük keyif alıyorlar. 'Benim Çocuğum’u gönderdik geçen yıl. Aldığımız mektuplara inanamazsınız. Onların da filmi oluyor bunlar.

Sanat hayat içindir!

Bu yılın yeni bölümlerinden biri sanatla hayatı buluşturan 'Sanat Hayat İçindir' olacak. !f İstanbul’un ilk yılından beri, sevmekten korkmayanların ve "gökkuşağının altında hepimize yer var" diyenlerin filmlerini buluşturduğu 'Gökkuşağı' bölümünde bu yıl 6 film gösterilecek.

RAMALLAH'a kadar gidecekler

Birçok noktada festivalin duraklarından olacak olan !f ² bu yıl beşinci kez yapılacak. Festivalin son üç günü olan 21-22-23 Şubat tarihlerinde İstanbul’da gösterilecek 5 film, 30 şehir ve 36 farklı noktada, 15 bin kişiye aynı anda ulaşacak. İstanbul’daki festival salonlarını Türkiye’nin 26 şehrinin yanı sıra Lefkoşa, Gümrü, Kudüs, Erivan ve Ramallah’a taşıyacak '!f ²’’de Tek Başına Dans, Gabrielle, Bad Hair/Kıvırcık Saç, Honey/Bal ve Everyday Rebellion/Her Gün İsyan filmleri gösterilecek.

Neler var?

Festivalde bu yıl Jude Law’ı sıra dışı rollerinden birinde izleyeceğimiz suç komedisi ‘Dom Hemingway’, Tarantino’nun 2013’ün en iyi filmleri listesinde 5. sırada yer almış ''Drinking Buddies', San Sebastian’da Büyük Ödül’ün sahibi 'Bad Hair' filmseverlerin gözdesi olmaya hazırlanıyor. 'Nymphomaniac', 'Dallas Buyers Club', 'Is the Man Who Is Tall Happy?: An Animated Conversation with Noam Chomsky' Türkiye galasını yapacak filmler arasında.

İlham veren birisi!

Uluslararası yarışmalı bölüm Keş!f, 6'ncı yılında yılın ilham veren yönetmenini aramaya devam ediyor. İlk ya da ikinci filmini yönetmiş yönetmenlerin filmlerinin yarıştığı 'Keş!f' bölümünde, ABD, Almanya, Fransa, Fas, Irak, İngiltere, İran, İsviçre, Nepal, Norveç, Sırbistan ve Türkiye’den toplam 9 film yarışacak 'Keş!f'e kardeş gelen Aşk & Başka Bi’Dünya özellikle dikkat çekiyor.computer ASP.NET - PHP Linux Hosting... Tıkla sipariş ver...

Bu haber 11/02/2014 12:43 tarihinde eklenmiştir.

Yorum Yaz

Bilgileriniz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
captcha
 
Authors