Çin 240 milyonluk Türk mermeri aldı

Temmer Mermer Yönetim Kurulu Başkanı Rüstem Çetinkaya, mermer ihracının önemli kısmını Çin'e yapıldığını belirtti.

Lüks konut projelerinde mermer kullanımının artmasının ardından dünyada yükselişe geçen mermer trendi, dünya mermer rezervlerinin % 35’ine sahip olan Türkiye'de de ihracatın artmasını sağladı.

Çin’de konutta mermer kullanımının giderek arttığını söyleyen Temmer Mermer Yönetim Kurulu Başkanı Rüstem Çetinkaya, Çinli girişimcilerin Türkiye’ye 240 milyon liralık yatırım yaptıklarını, 2 milyar 150 milyon doları buluna mermer ihracının önemli bir kısmının ise Çin'e yapıldığını belirtti.

Çin’in, özellikle inşaat ve konut sektöründe mermeri yoğun olarak kullandığını belirten Çetinkaya, “Çinli girişimciler, Türk işadamlarıyla birlikte onlarca maden ocağı yatırımı yaparak ekonomimize yaklaşık 240 milyon liralık bir katkı sağladılar. Ayrıca Bilecik, Burdur, Isparta gibi Anadolu illerinde yaptıkları ocak yatırımları ile yaklaşık 1200 kişilik istihdam yarattılar” dedi.

Ayrıca İMİB üyesi olan Çetinkaya, “İç Anadolu üzerinde bir süredir rezerv analizi yaptığımız bir ocağımızda, sonuçlar istediğimiz şekilde verimli olursa, Çinli bir firmayla bu ocağımızda ortaklığa gireceğiz” dedi. Yeni ocak için 3 - 4 milyon liralık yeni bir yatırım yapılacak.


mgdtv.com

Bu haber tarihinde eklenmiştir.