“Tasarı, PKK’nın talebi”

MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, teröriste af getiren paketi eleştirerek, “Bu tasarı, terör örgütünün talebiyle gelmiştir” dedi.

Vural, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında, “Bu metin, doğrudan doğruya, anayasa ve yasalara aykırı iş ve eylem yapanların, suç işleyenlerin, bu suçlarını itirafıdır” diye konuştu. Basın toplantısında, teröristbaşı Abdullah Öcalan ile mahkumlar arasındaki konuşmanın kaydını da dinlettiren Vural, Öcalan’ın, “Süreç çinde yapılan işlerin hepsi kanunsuzdur. Ben başta söyledim. ’Parlamento izni olmadan hepiniz vatana ihanet ile yargılanırsınız’dedim. Bizim silahımız bu” dediğini belirtti. Vural, şöyle devam etti: “Başbakan Recep Tayyip Erdoğan imzalı yasa tasarısı, terör örgütünün talebiyle gelmiştir. Bunun milli iradeyle alakası yoktur. Recep Tayyip Erdoğan, İmralı’dan icazet bekledi ama biz bu milletin evlatlarının milli mutabakatını arayarak cumhurbaşkanı adayımızı toplumun önüne sunduk; aramızdaki fark bu. Bizim mutabakat arayışımız milletle, onun mutabakat arayışı İmralı canisiyle, Kandil’le.”

Hesabı sorulacak

Oktay Vural, soruşturma komisyonu konusunda da AKP’nin samimi olmadığını önü sürdü. Bunun hesabının muhakkak sorulacağını belirten Vural, “Bunlarda zaman aşımı söz konusu olamaz. Nasıl Evren darbe yapmakla yargılandıysa, bunlar da Meclis’in görevini yapmasını engellemekten, Anayasa’ya aykırı davranmaktan dolayı yargılanacak” dedi.

Bu haber tarihinde eklenmiştir.